Buhalterio vaidmuo. Buhalterija yra viena seniausių profesijų. Juk ji atsirado beveik su žmonijos atėjimu ir vystėsi kartu su ja. Pavyzdžiui, buhalteriai jau egzistavo viduramžių Indijoje, ir jau tada jie tvarkė žemės ūkio apskaitą. Atsiradus pirmosioms spausdintoms knygoms XIV amžiuje, italų vienuolis pranciškonas, matematikas, vienas iš šiuolaikinės apskaitos pradininkų Luka Pačiolis knygos „Aritmetika, geometrijos mokymo apie proporcijas ir santykius suma” dalyje „Traktatas apie skaičiavimus ir užrašus” aprašė pagrindinius šiuolaikinės apskaitos principus (dvejybinis įrašas, debetas, kreditas, balansas ir t.t.)…
Buhalterio vaidmuo
Po Lietuvos Nepriklausomybės atkūrimo, privatus verslas pradėjo sparčiai vystytis ir dėl verslo plėtros padidėjo buhalterių poreikis. Juk nėra tokio verslo, kur nereikalingas buhalteris. Ir ne tik versle, bet visose veiklos srityse kur yra finansai, reikalingas buhalteris. Buhalteriai, tai žmonės, turintys matematinį mąstymą.
Apskritai be buhalterių neįsivaizduojamas šiuolaikinis gyvenimas nei verslui, nei valstybinei struktūrai.
Koks buhalteris reikalingas
Taigi koks buhalteris reikalingas šiuolaikinei įmonei? Manau, kad šiuolaikinei įmonei pirmiausia reikalingas dėmesingas buhalteris. Galų gale, tiesiog pagalvokite apie tai, kad kiekviena operacija turi būtų įtraukta į mokesčių bazės apskaičiavimą ir jei buhalteris nėra dėmesingas ir praleidžia kažkurį skaičių, tada pasekmės kartais gali būti ne pačios geriausios. Apskaita tai struktūra, kuri kasdien keičiasi veikiant vis naujoms instrukcijoms, įstatymams ir kitiems teisės aktams. Dėl šios priežasties buhalteriams reikia visada žinoti apie visus įstatymų leidėjų vykdomus pakeitimus, be to, reguliariai tobulinti savo įgūdžius. Iš tiesų, be naujų žinių neįmanoma teisingai surašyti mokesčių apskaičiavimo dokumentų, neįmanoma teisingai apskaičiuoti darbo užmokesčio, apskaičiuoti pelno ir dividendų išmokų.
Buhalterio tobulėjimas
Buhalteris-atsiskyrėlis tiesiog negali išgyventi. Jam nuolatos reikia mokytis, taip pat būtina, kad buhalterio veikla būtų lydima verslo kontaktų su kolegomis. Ir šiuo atžvilgiu manau, kad šiuolaikinėje įmonėje dirbančio specialisto charakteryje turėtų būti socialumas ir lengvas visų naujovių suvokimas. Taip pat svarbu, kad specialistas turėtų aukštą atsparumą stresui, nes buhalteriui tenka didžiulė atsakomybė. Taip pat vertinamas ištvermingumas, nes jų darbas nėra fiziškai aktyvus, ir ne visiems patinka šis darbas ir ne visi gali jį pakęsti. Norint efektyviai atlikti savo darbą, reikia žinių apie mokslus, tokius kaip statistika, matematika, ekonomika, finansai, informatika, teisė. Kokybiškas buhalterio pareigų atlikimas, svarbus šiuolaikinei įmonei, padės vadovui žinoti ir suprasti įmonės plėtros strategiją, tikslus ir uždavinius, kuriuos vadovas iškelia įmonei kurioje dirba.
Buhalterio vieta įmonėje
Buhalteriai labai dažnai užsiima ne mažų pinigų sumų judėjimo kontrole ir žino beveik tiek pat, kiek generalinis įmonės direktorius. Todėl būtina, kad šioje pozicijoje dirbtų padorus ir principingas specialistas, kuriuo galima pasitikėti taip, kaip jūs kartais nepasitikite savimi. O tokių žmonių dar reikia paieškoti, juk kontroliuojant pinigus atsiranda ir pagundų.
Bet kurios komercinės įmonės tikslas yra pelnas. Todėl nereikėtų pamiršti, kad buhalterio darbą sudaro ne tik ataskaitų teikimas mokesčių inspekcijai, bet ir įmonės ūkinės veiklos apskaitos tvarkymas siekiant analizuoti įmonės veiklą. Buhalteris padeda pašalinti nereikalingus išlaidų straipsnius ir sumažinti nepagrįstą riziką. Todėl manau, kad šiuolaikinėms įmonėms tiesiog reikia kompetentingų, išsilavinusių ir pažengusių buhalterių. O kad taip būtų, būtina turėti specialų išsilavinimą ir diplomas turi būti būtina sąlyga sudarant sutartį su buhalteriu.
Patirtį turinčio buhalterio nauda
Nepaisant dabartinio kompiuterių ir skaičiuotuvų amžiaus, kuris padeda mums neskaičiuoti penkiaženklių skaičių mintyse, labai vertinamas buhalterio sugebėjimas laisvai gaudytis skaičiuose. Iš tikrųjų gebėjimas „perskaityti“ dokumentą ir iš karto pastebėti jo neatitikimus ar klaidas yra vertingo buhalterio „triukas“. Akivaizdu, jei mokate „perskaityti“ dokumentą, iškart pastebite jame klaidas, tada sutaupote laiko, nervų, ir kas svarbu įmonei ir pačiam darbuotojui, pinigų.
Taip pat manau, kad šiuolaikinėms įmonėms reikalingas buhalteris, kuris lengvai susigaudo įvairiose teisės aktų srityse, ypač darbo ir mokesčių teisės aktuose. Ir, žinoma, gerai mokantis dirbti kompiuteriu ir ne tik buhalterinėmis programomis.
Buhalteris ir lojalumas
Buhalterio vaidmuo įmonėse nuolat auga, nes plečiamas jo funkcijų sąrašas. Nei vienas vadovo sprendimas nėra išsamus be vyriausiojo buhalterio informacijos apie jo efektyvumą, galimas ekonomines ir mokestines pasekmes tam, svarbu, kad buhalteris būtų lojalus savo vadovui. Galų gale, jei vyriausiasis buhalteris neras bendros kalbos su savo įmonės vadovu, viskas klostysis įtemptai, ir vienam iš darbuotojų teks pakeisti savo darbo vietą, ir, logiškai mąstant, paaiškės, kad tai ne vadovas, o buhalteris. Taigi buhalterio vaidmuo šiuolaikinėje įmonėje neapsiriboja ataskaitų teikimu, bet apima ir pagalbą vadovybei sprendžiant valdymo problemas.
Apie buhalterines paslaugas Plačiau…
Natūralu, kad tam tikros savybės atsiranda jau turint patirties, tačiau daug savybių turi būti žmoguje įgimtos. Kiekvienas gali išmokti tvarkyti mokesčių deklaracijas ir sąskaitų planą, tačiau ne visi gali sau leisti būti neįkainojami darbuotojai. Matyt todėl, kad apskaita yra finansinė terpė, kuri yra bet kokio verslo kraujotakos sistema. Išlaikyti sveikatą nėra lengva užduotis. Tai gali padaryti tik tikras profesionalas.
Taigi, šiuolaikinei įmonei reikalingas buhalteris, kuris turėtų šias esmines savybes:
- valdymo įgūdžiai;
- specialios žinios, leidžiančios organizacijai produktyviai dirbti;
- valdantis išsamią ir tikslią profesinę informaciją aktualią šiuo metu (o ne prieš dvidešimt metų);
- palankios savybės, leidžiančios juo visiškai pasitikėti.
Ir, žinoma, nepamirškite, kad svarbiausia yra mylėti savo profesiją.